Stackpole Electronics Inc. RNCF0603DTE15K0
RNCF0603DTE15K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603DTE15K0
Brief Description
RES SMD 15K OHM 0.5% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603DTE15K0.pdf
Availability of RNCF0603DTE15K0
QUANTITY
RNCF0603DTE15K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603DTE15K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0603DTE15K0
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15k
Tolerance±0.5%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603DTE15K0
Related LinksRNCF060, RNCF0603DTE15K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603DTE15K0 Details Description
Related parts for RNCF0603DTE15K0
CAP CER 82PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP FILM 1800PF 5% 1KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10% 10V AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 100PF 16V JB 01005 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 45MA 28 OHM SMD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000000 MHZ datasheet.pdf
TV 53C 53#20 PIN PLUG datasheet.pdf
FILTER RC EMI 47 OHM 47PF 0805 datasheet.pdf