Recom Power REC7.5-1205SRW/H1/A/M
REC7.5-1205SRW/H1/A/M picture photo
Mfg. Part Number
REC7.5-1205SRW/H1/A/M
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONV DC/DC 7.5W 9-18VIN 05VOUT
Datasheet Download
REC7.5-1205SRW/H1/A/M.pdf
Availability of REC7.5-1205SRW/H1/A/M
QUANTITY
REC7.5-1205SRW/H1/A/M Order Process
Ship out your order
Specifications of REC7.5-1205SRW/H1/A/M
Internal Part NumberEIS-REC7.5-1205SRW/H1/A/M
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package15
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesECONOLINE REC7.5
PackagingTube
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)9V
Voltage - Input (Max)18V
Voltage - Output 15V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)1.5A
Power (Watts) - Manufacture Series8W
Voltage - Isolation1kV (1000V)
FeaturesSCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / Case24-DIP Module (8 Leads)
Size / Dimension1.26" L x 0.80" W x 0.41" H (32.0mm x 20.3mm x 10.5mm)
Operating Temperature-40°C ~ 71°C
Efficiency82%
Power (Watts) - Max8W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)REC7.5-1205SRW/H1/A/M
Related LinksREC7.5-120, REC7.5-1205SRW/H1/A/M Datasheet, Recom Power Distributor
REC7.5-1205SRW/H1/A/M Details Description
Related parts for REC7.5-1205SRW/H1/A/M
IC 2SLT PC CARD/SC CTLR 288-PBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN RCPT 26POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 40W datasheet.pdf
KIT CHOKE POWER LINE FRAME CORE datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V C0G 0603 datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SMA JACK STR BLKHD RG58 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 30A datasheet.pdf