Vicor Corporation VI-21P-CU-F2
VI-21P-CU-F2 picture photo
Mfg. Part Number
VI-21P-CU-F2
Manufacturer
Product Category
DC DC Converters
Brief Description
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 200W
Datasheet Download
VI-21P-CU-F2.pdf
Availability of VI-21P-CU-F2
QUANTITY
VI-21P-CU-F2 Order Process
Ship out your order
Specifications of VI-21P-CU-F2
Internal Part NumberEIS-VI-21P-CU-F2
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Design ResourcesVI-200, VI-J00 Design Guide, Appl Manual
Standard Package1
Category Power Supplies - Board Mount
FamilyDC DC Converters
SeriesVI-200
PackagingBulk
TypeIsolated Module
Number of Outputs1
Voltage - Input (Min)21V
Voltage - Input (Max)32V
Voltage - Output 113.8V
Voltage - Output 2-
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)14.49A
Power (Watts) - Manufacture Series200W
Voltage - Isolation3kV (3000V)
FeaturesOCP, OTP, OVP, SCP
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseFull Brick
Size / Dimension4.60" L x 1.86" W x 1.05" H (116.8mm x 47.2mm x 26.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Efficiency90%
Power (Watts) - Max200W
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)VI-21P-CU-F2
Related LinksVI-21P, VI-21P-CU-F2 Datasheet, Vicor Corporation Distributor
VI-21P-CU-F2 Details Description
Related parts for VI-21P-CU-F2
Connector Receptacle 8 Position 0.079" (2.00mm) Tin Through Hole datasheet.pdf
LBHZ2:SO/CMS datasheet.pdf
RACK ALUM 13X17X3.5 BLK datasheet.pdf
FIXED IND 4.2UH 5.5A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 10A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 1.5UF 35V 20% 2312 datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V 10% BX 1825 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 500W datasheet.pdf
RES 3.9K OHM 2% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf