Stackpole Electronics Inc. RNCF0603TKY10K0
RNCF0603TKY10K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0603TKY10K0
Brief Description
RES SMD 10K OHM 0.01% 1/10W 0603
Datasheet Download
RNCF0603TKY10K0.pdf
Availability of RNCF0603TKY10K0
QUANTITY
RNCF0603TKY10K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0603TKY10K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0603TKY10K0
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10k
Tolerance±0.01%
Power (Watts)0.1W, 1/10W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±5ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0603 (1608 Metric)
Supplier Device Package0603
Size / Dimension0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height0.022" (0.55mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0603TKY10K0
Related LinksRNCF060, RNCF0603TKY10K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0603TKY10K0 Details Description
Related parts for RNCF0603TKY10K0
CONN HEADER .100 DUAL R/A 34POS datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFG02G/AF02/AFE02T datasheet.pdf
CONN DIN PLUG 96POS VERT GOLD datasheet.pdf
FUSE 20A 500V 10X38MM CLASS M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 50W datasheet.pdf
RES 10.4K OHM 1/2W .1% AXIAL datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 4K FLASH 14TSSOP datasheet.pdf
SENSOR HALL EFFECT ROTARY datasheet.pdf
SENSOR/ACTUATOR CABLE 4POS datasheet.pdf