Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE100K
RNCF0805BKE100K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE100K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 100K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE100K.pdf
Availability of RNCF0805BKE100K
QUANTITY
RNCF0805BKE100K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE100K
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE100K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)100k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE100K
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE100K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE100K Details Description
Related parts for RNCF0805BKE100K
IC VREF SHUNT 5V TO92-3 datasheet.pdf
RACK CABINET 50.62 X 24.06X25.5" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100 EYELET datasheet.pdf
SPEAKER 8OHM .5W 87DB 15MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
TRIMMER 1K OHM 0.5W TH datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 0.4W 2010 datasheet.pdf
BOARD ADAPTER LSM303DLH DIL24 datasheet.pdf
IC FPGA 94 I/O 144EQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf