Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE158K
RNCF0805BKE158K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE158K
Brief Description
RES SMD 158K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE158K.pdf
Availability of RNCF0805BKE158K
QUANTITY
RNCF0805BKE158K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE158K
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE158K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)158k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE158K
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE158K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE158K Details Description
Related parts for RNCF0805BKE158K
CAP CER 3300PF 2.5KV X7R 1825 datasheet.pdf
BOX PLSTC GRAY/CL 14.21"L X 10"W datasheet.pdf
RES 16.2 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 30POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 28POS HL LOW P datasheet.pdf
CONN HEADER .100" 10POS datasheet.pdf
FIXED IND 1.5UH 700MA 182 MOHM datasheet.pdf
ORNG PLASTIC, MUSHRM ILUM datasheet.pdf
26500 3C 3#20 S BY PLUG WC datasheet.pdf
CABLE 2POS datasheet.pdf
28 V, 200 W Pulsed DC/DC Converter with Integral EMI Filter IC datasheet.pdf