Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE1K01
RNCF0805BKE1K01 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE1K01
Brief Description
RES SMD 1.01K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE1K01.pdf
Availability of RNCF0805BKE1K01
QUANTITY
RNCF0805BKE1K01 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE1K01
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE1K01
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.01k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE1K01
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE1K01 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE1K01 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE1K01
EVALUATION BOARD FOR LM2639 datasheet.pdf
IC DELAY LINE 5TAP 50NS 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
INLET IEC320 C14 SNAP PCB MOUNT datasheet.pdf
RES SMD 3.48K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC I/O EXPANDER I2C 8B 16TSSOP datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
PD SURFACE CONDTN LS BELT A CRS datasheet.pdf
RAIN HOOD USE W/ PF25 30 32 datasheet.pdf
CONN PC PIN CIRC 0.031DIA TIN datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 3A SYNC 12QFN datasheet.pdf