Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE1K50
RNCF0805BKE1K50 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE1K50
Brief Description
RES SMD 1.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE1K50.pdf
Availability of RNCF0805BKE1K50
QUANTITY
RNCF0805BKE1K50 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE1K50
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE1K50
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE1K50
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE1K50 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE1K50 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE1K50
TVS DIODE 100VWM 170.1VC AXIAL datasheet.pdf
RELAY TELECOM DPDT 2A 1.5V datasheet.pdf
IC OPAMP CHOPPER 200KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP INSTR 3.4MHZ 16SOIC datasheet.pdf
CONN FFC BOTTOM 50POS 0.50MM R/A datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 50W datasheet.pdf
2.0 WTB DUAL CONN REC HSG 20CKT datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf