Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE1K82
RNCF0805BKE1K82 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE1K82
Brief Description
RES SMD 1.82K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE1K82.pdf
Availability of RNCF0805BKE1K82
QUANTITY
RNCF0805BKE1K82 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE1K82
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE1K82
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.82k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE1K82
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE1K82 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE1K82 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE1K82
FUSE GLASS 100MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 2.5V TO-92 datasheet.pdf
CAP ALUM 100UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
TAPE LEAD FOIL 1" X 5YD LINERED datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
SENSOR 3000PSIA 1/4 NPT W/TEMP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CAP ALUM 10000UF 20% 35V SNAP datasheet.pdf