Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE20K0
RNCF0805BKE20K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE20K0
Brief Description
RES SMD 20K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE20K0.pdf
Availability of RNCF0805BKE20K0
QUANTITY
RNCF0805BKE20K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE20K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE20K0
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)20k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE20K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE20K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE20K0 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE20K0
RES SMD 316 OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC ADC W/MICROCTRLR 64-TQFP datasheet.pdf
CAP MICA 750PF 5% 1KV RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
LED ACRICH WARM WHITE 3000K 4SMD datasheet.pdf
LED RED CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
RES 464K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 900V 10A TO220F datasheet.pdf
CONN HDR 88POS 2MM SMD datasheet.pdf