Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE30K1
RNCF0805BKE30K1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE30K1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 30.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE30K1.pdf
Availability of RNCF0805BKE30K1
QUANTITY
RNCF0805BKE30K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE30K1
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE30K1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)30.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE30K1
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE30K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE30K1 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE30K1
LED GRN DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf