Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE365R
RNCF0805BKE365R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE365R
Brief Description
RES SMD 365 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE365R.pdf
Availability of RNCF0805BKE365R
QUANTITY
RNCF0805BKE365R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE365R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE365R
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)365
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE365R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE365R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE365R Details Description
Related parts for RNCF0805BKE365R
RES SMD 115K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 12.4K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
Connector Receptacle 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 4POS 2MM SMD datasheet.pdf
CONN TERM BLK FEED THRU 9MM BLUE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 10W datasheet.pdf