Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE51R1
RNCF0805BKE51R1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE51R1
Brief Description
RES SMD 51.1 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE51R1.pdf
Availability of RNCF0805BKE51R1
QUANTITY
RNCF0805BKE51R1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE51R1
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE51R1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)51.1
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE51R1
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE51R1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE51R1 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE51R1
IC GATE NAND 4CH 2-INP 14-DIP datasheet.pdf
IC REG LDO 2V 0.1A TSOT23-5 datasheet.pdf
FIXED IND 220UH 1.3A 258 MOHM datasheet.pdf
CONN RECEPT 180POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
CONN HEADER 48POS .100" SNGL TIN datasheet.pdf
CONN RCPT 1POS CBL MNT W/SCKT datasheet.pdf
ACCESSORY FIXED CABLE SUPPORT datasheet.pdf
LIGHT DEBURRING WHEEL 16" 7S FIN datasheet.pdf