Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE5K11
RNCF0805BKE5K11 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE5K11
Brief Description
RES SMD 5.11K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE5K11.pdf
Availability of RNCF0805BKE5K11
QUANTITY
RNCF0805BKE5K11 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE5K11
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE5K11
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.11k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE5K11
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE5K11 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE5K11 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE5K11
IC 10MHZ CMOS ESCC/2 44-QFP datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS DUAL 2MM T/H datasheet.pdf
CONN FPC VERT 30POS 0.50MM SMD datasheet.pdf
Connector Receptacle 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 80POS GOLD datasheet.pdf
CAP TANT 39UF 5% 35V AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X22.86MM datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf