Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE66K5
RNCF0805BKE66K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE66K5
Brief Description
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE66K5.pdf
Availability of RNCF0805BKE66K5
QUANTITY
RNCF0805BKE66K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE66K5
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE66K5
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)66.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE66K5
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE66K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE66K5 Details Description
Related parts for RNCF0805BKE66K5
Connector Receptacle 48 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 128KB FLASH 64TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 3900PF 5% 2KVDC RADIAL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
PNL MNT BLUE 20MA W/WIRE 12" datasheet.pdf
CAP TANT 1.2UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 360K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 18K OHM 5% 3W 2512 datasheet.pdf
LJT06RT-21-75PA-014 datasheet.pdf
High Accuracy Low IQ, 500 mA anyCAP Adjustable Low Dropout Regulator IC datasheet.pdf