Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKE796R
RNCF0805BKE796R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKE796R
Brief Description
RES SMD 796 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKE796R.pdf
Availability of RNCF0805BKE796R
QUANTITY
RNCF0805BKE796R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKE796R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKE796R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)796
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKE796R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKE796R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKE796R Details Description
Related parts for RNCF0805BKE796R
SIDACTOR BI 320V 250A TO-92 datasheet.pdf
LED 7SEG .39" SGL 625NM RED CA datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 18V SOT23-5 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
RES 1.05M OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.174 OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
SCR FAST SW 450A 400V TO-220AC datasheet.pdf