Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT11K5
RNCF0805BKT11K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT11K5
Brief Description
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT11K5.pdf
Availability of RNCF0805BKT11K5
QUANTITY
RNCF0805BKT11K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT11K5
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT11K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT11K5
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT11K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT11K5 Details Description
Related parts for RNCF0805BKT11K5
TRANS NPN 40V 0.2A SOT23 datasheet.pdf
RELAY START/STOP 480V 25A AC OUT datasheet.pdf
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
BEND RELIEF 4.5MM GRAY datasheet.pdf
RES 1K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X12MM XCUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 24.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 27.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 4POS SKT datasheet.pdf