Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT15K8
RNCF0805BKT15K8 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT15K8
Brief Description
RES SMD 15.8K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT15K8.pdf
Availability of RNCF0805BKT15K8
QUANTITY
RNCF0805BKT15K8 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT15K8
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT15K8
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)15.8k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT15K8
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT15K8 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT15K8 Details Description
Related parts for RNCF0805BKT15K8
IC QUAD 2-IN MUX 3ST INV 16-DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.37 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
BURIED SERVICE WIRE SPLICE KIT datasheet.pdf
IDC CABLE- AKC34B/AE34G/AKC34B datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 3POS PIN datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CAP POLYMER 12UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS WALL MNT SKT datasheet.pdf