Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT19K1
RNCF0805BKT19K1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT19K1
Brief Description
RES SMD 19.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT19K1.pdf
Availability of RNCF0805BKT19K1
QUANTITY
RNCF0805BKT19K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT19K1
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT19K1
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT19K1
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT19K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT19K1 Details Description
Related parts for RNCF0805BKT19K1
BUSHING SPLIT 0.265" NYLON BLACK datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 44QFP datasheet.pdf
CAP CER 620PF 50V C0H AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3700K 2SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONN CRIMP HOUSING RAMP 13POS datasheet.pdf
RES 402 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2.05KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 420MA 850 MOHM datasheet.pdf
ADAPTER MODULE 456PBGA REV.3 datasheet.pdf
RES SMD 53.6 OHM 0.5% 1/4W 0603 datasheet.pdf
CAP FILM 68NF 5% 100VDC RAD datasheet.pdf