Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT19K1
RNCF0805BKT19K1 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT19K1
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 19.1K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT19K1.pdf
Availability of RNCF0805BKT19K1
QUANTITY
RNCF0805BKT19K1 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT19K1
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT19K1
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.1k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT19K1
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT19K1 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT19K1 Details Description
Related parts for RNCF0805BKT19K1
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 28-SSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 2.8V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN RCPT 13POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 2A 24V datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR AD5764 datasheet.pdf
Crystal 6.1440MHz 30ppm 20pF 80 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount HC49/US datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER SOIC TO 22DIP 0.4 datasheet.pdf
CLAMP GROUNDING PIPE BRONZE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X15MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
OSC XO 2.048MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf