Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT1K37
RNCF0805BKT1K37 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT1K37
Brief Description
RES SMD 1.37K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT1K37.pdf
Availability of RNCF0805BKT1K37
QUANTITY
RNCF0805BKT1K37 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT1K37
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT1K37
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.37k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT1K37
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT1K37 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT1K37 Details Description
Related parts for RNCF0805BKT1K37
RES CAP BLEEDER 30K OHM 5% 20W datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 24POS STR datasheet.pdf
RES SMD 8.45K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 9.1PF 150V 0606 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM VM 16-SOIC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 3A 120V datasheet.pdf
Crystal 13.8240MHz 30ppm 20pF 60 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 31POS 1MM R/A datasheet.pdf