Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT44K2
RNCF0805BKT44K2 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT44K2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 44.2K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT44K2.pdf
Availability of RNCF0805BKT44K2
QUANTITY
RNCF0805BKT44K2 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT44K2
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT44K2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)44.2k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT44K2
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT44K2 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT44K2 Details Description
Related parts for RNCF0805BKT44K2
CONN HEADER .100 DUAL R/A 8POS datasheet.pdf
RES 30.1K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER ARRAY 3.9V SMINI4 datasheet.pdf
RES 18 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM L-TAB datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
OSC MEMS 48.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf