Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT6K90
RNCF0805BKT6K90 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT6K90
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.9K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT6K90.pdf
Availability of RNCF0805BKT6K90
QUANTITY
RNCF0805BKT6K90 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT6K90
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT6K90
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.9k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT6K90
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT6K90 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT6K90 Details Description
Related parts for RNCF0805BKT6K90
FILTER LINE 1.5MH 3.1A TYPE 600 datasheet.pdf
FIXED IND 5H 500MA 26 OHM CHASS datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD R-R OUT 16SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 10 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
DIODE MODULE 1.4KV 950A datasheet.pdf
CABLE CAT5E 8COND BROWN 1000' datasheet.pdf
CONN VALVE PLUG datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
RES 287K OHM 0.6W 0.5% AXIAL datasheet.pdf