Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT82K5
RNCF0805BKT82K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT82K5
Brief Description
RES SMD 82.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT82K5.pdf
Availability of RNCF0805BKT82K5
QUANTITY
RNCF0805BKT82K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT82K5
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT82K5
Standard Package1,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT82K5
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT82K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT82K5 Details Description
Related parts for RNCF0805BKT82K5
MINITEK UNSHROUDED HDR S-TRAIGHT datasheet.pdf
IC REG QD BUCK/LINEAR 16USMD datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS JAM NUT W/SKTS datasheet.pdf
FIXED IND 56UH 750MA 350 MOHM datasheet.pdf
RES 619 OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
IC GATE DVR LO-SIDE DL 5A 8MSOP datasheet.pdf
ENCODER OPT ROTARY datasheet.pdf
CAP CER 68PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
IC MCU 16K FLASH ICP 33QFN datasheet.pdf
MICRO 51C S 30" WHT JACKS NI datasheet.pdf