Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BKT9K09
RNCF0805BKT9K09 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BKT9K09
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 9.09K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BKT9K09.pdf
Availability of RNCF0805BKT9K09
QUANTITY
RNCF0805BKT9K09 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BKT9K09
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BKT9K09
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)9.09k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±10ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BKT9K09
Related LinksRNCF080, RNCF0805BKT9K09 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BKT9K09 Details Description
Related parts for RNCF0805BKT9K09
IC PLD 10MC 15NS 28PLCC datasheet.pdf
HEADER 29POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
XBEE ZB RANGE EXTENDER EU PLUG datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2X2.5MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156" datasheet.pdf
CAP CER 6.5PF 25V NP0 01005 datasheet.pdf