Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTC18K0
RNCF0805BTC18K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTC18K0
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTC18K0.pdf
Availability of RNCF0805BTC18K0
QUANTITY
RNCF0805BTC18K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTC18K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTC18K0
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTC18K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTC18K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTC18K0 Details Description
Related parts for RNCF0805BTC18K0
IC REG SWITCHD CAP INV 16SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 7.5A D2PAK datasheet.pdf
IC RINGER ELECTR 2TONE 8-MINIDIP datasheet.pdf
CONN RCPT 11POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS 3.81MM datasheet.pdf
CAP CER 4700PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 50W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
HDM 5EMPR090F110F T datasheet.pdf
IC OPAMP LP 40V datasheet.pdf