Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTC18K0
RNCF0805BTC18K0 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTC18K0
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 18K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTC18K0.pdf
Availability of RNCF0805BTC18K0
QUANTITY
RNCF0805BTC18K0 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTC18K0
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTC18K0
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTC18K0
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTC18K0 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTC18K0 Details Description
Related parts for RNCF0805BTC18K0
CAP FILM 0.047UF 10% 400VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 6.3V 10% 1206 datasheet.pdf
MARKET2X5MAL,UNSEAL datasheet.pdf
RES SMD 22.1K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
EGR 18-28V 2 RT datasheet.pdf
CONN EDGE .100 19POS HL LOW P datasheet.pdf