Vishay/Dale RNC60J1542BSB14
RNC60J1542BSB14 picture photo
Mfg. Part Number
RNC60J1542BSB14
Brief Description
RES 15.4K OHM 1/4W .1% AXIAL
Datasheet Download
RNC60J1542BSB14.pdf
Availability of RNC60J1542BSB14
QUANTITY
RNC60J1542BSB14 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNC60J1542BSB14
Internal Part NumberEIS-RNC60J1542BSB14
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
SeriesMilitary, MIL-PRF-55182/03, RNC60
PackagingBulk
Resistance (Ohms)15.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionMetal Film
FeaturesMilitary, Moisture Resistant, Weldable
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.097" Dia x 0.280" L (2.46mm x 7.11mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure RateS (0.001%)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNC60J1542BSB14
Related LinksRNC60J1, RNC60J1542BSB14 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RNC60J1542BSB14 Details Description
Related parts for RNC60J1542BSB14
CONN HEADER VERT .100 7POS 15AU datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 16BIT 56BGA datasheet.pdf
IC CLK GENERATOR LOW EMI 8TSSOP datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 12VIN +/-5V OUT datasheet.pdf
XBEE PRO MODULE datasheet.pdf
CONN HSG RCPT INLINE 10POS SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
RES SMD 3.9K OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf