Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTC1K13
RNCF0805BTC1K13 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTC1K13
Brief Description
RES SMD 1.13K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTC1K13.pdf
Availability of RNCF0805BTC1K13
QUANTITY
RNCF0805BTC1K13 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTC1K13
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTC1K13
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
Standard Package5,000
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.13k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTC1K13
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTC1K13 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTC1K13 Details Description
Related parts for RNCF0805BTC1K13
MOSFET N-CH 30V 12.5A 8SOIC datasheet.pdf
IC INVERTER HEX LSTTL 14-SOIC datasheet.pdf
ENCODER ROTARY 5-12V 2000RES 1M datasheet.pdf
IC CLK SYNTH TRPL PLL 20-TSSOP datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 200MHZ 165FBGA datasheet.pdf
SEALED BULB SOCKET EC-TYPE WHITE datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 39UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
REED SENSORS datasheet.pdf
RECEIVER SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 51PF 25V NP0 0603 datasheet.pdf