Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTC1K47
RNCF0805BTC1K47 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTC1K47
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.47K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTC1K47.pdf
Availability of RNCF0805BTC1K47
QUANTITY
RNCF0805BTC1K47 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTC1K47
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTC1K47
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.47k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTC1K47
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTC1K47 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTC1K47 Details Description
Related parts for RNCF0805BTC1K47
CONN HEADER 16POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
CONN HEADER 14PS R/A SHORT LATCH datasheet.pdf
RES SMD 3.32K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC ADC 10BIT 250KSPS 28-QSOP datasheet.pdf
CAP CER 91PF 1KV NP0 1812 datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 10W 0.1% TO220 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 12MHZ RRO 8DIP datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 3A 24VAC datasheet.pdf
CONN EDGE HL .100 12POS DIP datasheet.pdf
TERM HOUSING datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M6 STEEL 6MM datasheet.pdf