Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTC806K
RNCF0805BTC806K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTC806K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 806K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTC806K.pdf
Availability of RNCF0805BTC806K
QUANTITY
RNCF0805BTC806K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTC806K
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTC806K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)806k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTC806K
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTC806K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTC806K Details Description
Related parts for RNCF0805BTC806K
IC REG LDO 8V 0.5A DPAK datasheet.pdf
CAP FILM 0.016UF 2% 400VDC RAD datasheet.pdf
IC CAN/LIN FAIL-SAFE HS 32HTSSOP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS SKT datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
TERMINAL WSI 6/2 LD DISC 125 VDC datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf