Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE107K
RNCF0805BTE107K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE107K
Brief Description
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE107K.pdf
Availability of RNCF0805BTE107K
QUANTITY
RNCF0805BTE107K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE107K
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE107K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)107k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE107K
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE107K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE107K Details Description
Related parts for RNCF0805BTE107K
IC ADC 12BIT 80MSPS SMPL 48TSSOP datasheet.pdf
XFRMR BALUN RF DCS-PCS SMD datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM CM 20TSSOP datasheet.pdf
IC DSP FLOATING POINT 256BGA datasheet.pdf
BOOT MOLDED datasheet.pdf
CAP CER 47UF 4V X6S 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 82UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
IC OSC VCXO 125MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
CAP CER 2.4PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP FILM 0.22 UF 10% 480VAC AXIA datasheet.pdf