Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE10K5
RNCF0805BTE10K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE10K5
Brief Description
RES SMD 10.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE10K5.pdf
Availability of RNCF0805BTE10K5
QUANTITY
RNCF0805BTE10K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE10K5
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE10K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE10K5
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE10K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE10K5 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE10K5
IC OCT TRANSP D LATCH 20-SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
EVALUATION MODULE FOR THS1206M datasheet.pdf
DGTL ISO 2.5KV GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X24.5MM W/OUT TIM datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ16 17 OLIV datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.5W LEADS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
OSC CMEMS 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 820UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf