Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE110K
RNCF0805BTE110K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE110K
Brief Description
RES SMD 110K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE110K.pdf
Availability of RNCF0805BTE110K
QUANTITY
RNCF0805BTE110K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE110K
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE110K
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)110k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE110K
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE110K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE110K Details Description
Related parts for RNCF0805BTE110K
CARD EDGE 20POS DL .100X.200 BLK datasheet.pdf
CONN RCPT DUAL ENTRY 6POS .100" datasheet.pdf
RES CHAS MNT 33 OHM 5% 200W datasheet.pdf
CONNECTOR datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST-NO 16A 125V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 4700UF 20% 250V SCREW datasheet.pdf
IC MCU 512KB RAM 128TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.22UF 5% 310VAC AXIAL datasheet.pdf
IC DRIVER DC MOTOR 3.6A 8SOIC datasheet.pdf