Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE11K5
RNCF0805BTE11K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE11K5
Brief Description
RES SMD 11.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE11K5.pdf
Availability of RNCF0805BTE11K5
QUANTITY
RNCF0805BTE11K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE11K5
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE11K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)11.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE11K5
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE11K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE11K5 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE11K5
CONN 10 POS IDC SOCKET GOLD POL datasheet.pdf
RES SMD 634 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC VIDEO 3CH BUFFER/FILTER 8SOIC datasheet.pdf
MARKER SNAP-ON 0 1.0-1.4MM WHT datasheet.pdf
CAP CER 270PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 28V 16A 448W datasheet.pdf
WIRING BRIDGE datasheet.pdf
CONN RCPT 30POS INLINE SKT datasheet.pdf