Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE133K
RNCF0805BTE133K picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE133K
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 133K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE133K.pdf
Availability of RNCF0805BTE133K
QUANTITY
RNCF0805BTE133K Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE133K
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE133K
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)133k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE133K
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE133K Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE133K Details Description
Related parts for RNCF0805BTE133K
BATTERY LITHIUM 3V A W/TAB datasheet.pdf
CARDEDGE 26POS DUAL .100 GREEN datasheet.pdf
CONN RCPT 10POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
35MM HS ASSY CLIP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 3.5A 45 MOHM TH datasheet.pdf
RES SMD 330 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
THERMOSTOR NTC 47K OHM 5% 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 79MA 4 OHM SMD datasheet.pdf
STRAIN RELIEF BLACK datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CAP CER 56PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf