Recom Power R0.25D12-3.315/P
R0.25D12-3.315/P picture photo
Mfg. Part Number
R0.25D12-3.315/P
Brief Description
CONV DC/DC 0.25W 3.3V +/-15VOUT
Datasheet Download
R0.25D12-3.315/P.pdf
Availability of R0.25D12-3.315/P
QUANTITY
R0.25D12-3.315/P Order Process
Ship out your order
Specifications of R0.25D12-3.315/P
Internal Part NumberEIS-R0.25D12-3.315/P
Number of Outputs2
Voltage - Input (Min)3V
Voltage - Input (Max)3.6V
Voltage - Output 115V
Voltage - Output 2-15V
Voltage - Output 3-
Current - Output (Max)8.3mA, 8.3mA
Power (Watts) - Manufacture Series250mW
Voltage - Isolation1kV (1000V)
Package / Case12-SMD Module (10 Leads)
Size / Dimension0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 100°C
Efficiency60 ~ 70%
Power (Watts) - Max250mW
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)R0.25D12-3.315/P
Related LinksR0.25D12, R0.25D12-3.315/P Datasheet, Recom Power Distributor
R0.25D12-3.315/P Details Description
Related parts for R0.25D12-3.315/P
IC ADC 12BIT 2.7V 4CH SPI 14SOIC datasheet.pdf
CAP CER 820PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20SSOP datasheet.pdf
RES SMD 6.04K OHM 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 97.6KOHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
RES 619 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 70VWM 113VC DO215AB datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 150W datasheet.pdf
CONN HDR 16POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
OSC XO 33.231MHZ CMOS SMD datasheet.pdf