Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE147R
RNCF0805BTE147R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE147R
Brief Description
RES SMD 147 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE147R.pdf
Availability of RNCF0805BTE147R
QUANTITY
RNCF0805BTE147R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE147R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE147R
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)147
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE147R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE147R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE147R Details Description
Related parts for RNCF0805BTE147R
Connector Receptacle 90 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC INVERTER DUAL 4,2-INPUT 16DIP datasheet.pdf
IC DAC 10BIT DUAL 10WSON datasheet.pdf
LOW PROFILE 5.08 24POS datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 14AWG GREEN 500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 50W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 5A 120V datasheet.pdf
BOARD CEREBOT 32MX4 FOR PIC32 datasheet.pdf
Connector Socket 14 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
RES 316K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf