Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE16K5
RNCF0805BTE16K5 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE16K5
Brief Description
RES SMD 16.5K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE16K5.pdf
Availability of RNCF0805BTE16K5
QUANTITY
RNCF0805BTE16K5 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE16K5
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE16K5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)16.5k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE16K5
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE16K5 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE16K5 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE16K5
CONN EDGECARD 14POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP TANT 3.3UF 35V 20% AXIAL datasheet.pdf
IC ARM9 MCU 256K 296-TFBGA datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
RACK ADAPTS 19 TO 24" BEIGE 6U datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONN INLINE RCPT 4SKT SLD CUP datasheet.pdf
FIXED IND 39UH 290MA 3.32 OHM TH datasheet.pdf
MICRO 15C P 3" YEL JACKS NI datasheet.pdf
PAPER TAKEUP MOTOR ASSEMBLY datasheet.pdf
IC SRAM 18MB 200MHZ 2.5V 165BGA datasheet.pdf