Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE17K4
RNCF0805BTE17K4 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE17K4
Brief Description
RES SMD 17.4K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE17K4.pdf
Availability of RNCF0805BTE17K4
QUANTITY
RNCF0805BTE17K4 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE17K4
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE17K4
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)17.4k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE17K4
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE17K4 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE17K4 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE17K4
RES SMD 1.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 143 OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 49.9K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 15A 125V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20TSSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT 18POS 2MM datasheet.pdf
TVS DIODE 5VWM 9.2VC DO-215AA datasheet.pdf
SCR 1800V 2000A B-PUK datasheet.pdf
RELAY SSR 24-280V datasheet.pdf
CAP FILM 4.3NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
FUSE 12KV 80A 2.5" OIL datasheet.pdf