Vishay Foil Resistors (Division of Vishay Precision Group) Y00752K70000B0L
Y00752K70000B0L picture photo
Mfg. Part Number
Y00752K70000B0L
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.7K OHM 0.3W 0.1% RADIAL
Datasheet Download
Y00752K70000B0L.pdf
Availability of Y00752K70000B0L
QUANTITY
Y00752K70000B0L Order Process
Ship out your order
Specifications of Y00752K70000B0L
Internal Part NumberEIS-Y00752K70000B0L
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelVSR Series, Y0075.stpVSR Series, Y0075.sldprt
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesVSR
PackagingBulk
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.3W
CompositionMetal Foil
FeaturesNon-Inductive
Temperature Coefficient±8ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / CaseRadial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.300" L x 0.105" W (7.62mm x 2.67mm)
Height0.336" (8.53mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)Y00752K70000B0L
Y00752K70000B0L Details Description
Related parts for Y00752K70000B0L
CONN EDGECARD 24POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC CLK SYNTHESIZER FP SGL 8-SOIC datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 8POS PIN datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 12POS PIN datasheet.pdf
AUTO RESET THERMOSTAT datasheet.pdf
RES 6.666 OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 400V 1.9A SOD57 datasheet.pdf
CAP CER 1PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 22POS PIN datasheet.pdf