Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE1K43
RNCF0805BTE1K43 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE1K43
Brief Description
RES SMD 1.43K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE1K43.pdf
Availability of RNCF0805BTE1K43
QUANTITY
RNCF0805BTE1K43 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE1K43
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE1K43
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE1K43
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE1K43 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE1K43 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE1K43
RES SMD 12K OHM 5% 1/10W 0402 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 25/50 APPLE BUS datasheet.pdf
MEMORY CARD FLASH 32MB datasheet.pdf
RES SMD 49.9KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC SRAM 16KBIT 25NS 52PLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 10PWR 32SGL 3.18MM datasheet.pdf
RES 365K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
SYPCEM CABLE HAN-BRID/CU THERMOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 18 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
RES SMD 115 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf