Vishay/Dale WSLT2010R0300FEB18
WSLT2010R0300FEB18 picture photo
Mfg. Part Number
WSLT2010R0300FEB18
Brief Description
RES SMD 0.03 OHM 1% 1W 2010
Datasheet Download
WSLT2010R0300FEB18.pdf
Availability of WSLT2010R0300FEB18
QUANTITY
WSLT2010R0300FEB18 Order Process
Ship out your order
Specifications of WSLT2010R0300FEB18
Internal Part NumberEIS-WSLT2010R0300FEB18
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesWSLT-HP
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)0.03
Tolerance±1%
Power (Watts)1W
CompositionMetal Element
FeaturesCurrent Sense, Moisture Resistant, Pulse Withstanding
Temperature Coefficient±75ppm/°C
Operating Temperature-65°C ~ 275°C
Package / Case2010 (5025 Metric)
Supplier Device Package2010
Size / Dimension0.200" L x 0.100" W (5.08mm x 2.54mm)
Height0.035" (0.89mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)WSLT2010R0300FEB18
Related LinksWSLT2010R, WSLT2010R0300FEB18 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
WSLT2010R0300FEB18 Details Description
Related parts for WSLT2010R0300FEB18
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
TRIAC 600V 12A TO220AB datasheet.pdf
RES 1.10K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 18.7 OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 65UF 10% 500VDC RAD 4LD datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
3/4" INT CRNR CVR 1" BEND IVORY datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN ADAPTER 3P-3P F-M PNL MNT datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 2.8V SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 40.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 53POS PIN datasheet.pdf