Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE1K60
RNCF0805BTE1K60 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE1K60
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1.6K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE1K60.pdf
Availability of RNCF0805BTE1K60
QUANTITY
RNCF0805BTE1K60 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE1K60
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE1K60
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.6k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE1K60
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE1K60 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE1K60 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE1K60
BRD SPT EDGE HOLD SNAP LOCK 10MM datasheet.pdf
RES SMD 0.27 OHM 2% 1/5W 0603 datasheet.pdf
IC DAC 8BIT SGL 2WIRE SER 8-SOIC datasheet.pdf
FUSE CERM 25A 250VAC 125VDC 3AB datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 16POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
RES 220K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Crystal 16.9344MHz 50ppm 20pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 0.100 T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 24.576MHZ 6-CLCC datasheet.pdf