Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE1K72
RNCF0805BTE1K72 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE1K72
Brief Description
RES SMD 1.72K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE1K72.pdf
Availability of RNCF0805BTE1K72
QUANTITY
RNCF0805BTE1K72 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE1K72
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE1K72
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.72k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE1K72
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE1K72 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE1K72 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE1K72
REG 1.2V 6A 5.5/3.1VIN VERT datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 360MA 2.6 OHM SMD datasheet.pdf
RES MO 1/2W 2.7 OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 37POS WALL MT PIN datasheet.pdf
INSUL CRIMP PUNCH datasheet.pdf
CONVERT DC-DC 28V 201.6W 7.2A datasheet.pdf
FIXED IND 3.9MH 100MA 49 OHM TH datasheet.pdf
RES SMD 40.2K OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X15MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 47NF 10% 310VAC RAD datasheet.pdf
10000UF 50V 35X79 85C ST datasheet.pdf