Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE1K78
RNCF0805BTE1K78 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE1K78
Brief Description
RES SMD 1.78K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE1K78.pdf
Availability of RNCF0805BTE1K78
QUANTITY
RNCF0805BTE1K78 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE1K78
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE1K78
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.78k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE1K78
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE1K78 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE1K78 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE1K78
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
TAPE DBL SIDED FOAM 1/32 X 1/4" datasheet.pdf
CAP FILM 560PF 5% 50VDC 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 43POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CABLE 12POS M12 PLUG-WIRE 10M datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 200W datasheet.pdf
RES 294K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf