Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE294R
RNCF0805BTE294R picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE294R
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 294 OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE294R.pdf
Availability of RNCF0805BTE294R
QUANTITY
RNCF0805BTE294R Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE294R
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE294R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)294
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE294R
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE294R Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE294R Details Description
Related parts for RNCF0805BTE294R
RES 3.24K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 22POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
RES 261K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 24V datasheet.pdf
TVS DIODE 85VWM 137VC 214AB datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 65POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 38POS .100" datasheet.pdf
DIODE ZENER 3V 500MW SOD80 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP FILM 68PF 2.5% 630VDC AXIAL datasheet.pdf