ST LD1085DT15R
LD1085DT15R picture photo
Mfg. Part Number
LD1085DT15R
Brief Description
IC REG LDO 1.5V 3A DPAK
Datasheet Download
LD1085DT15R.pdf
Availability of LD1085DT15R
QUANTITY
LD1085DT15R Order Process
Ship out your order
Specifications of LD1085DT15R
Internal Part NumberEIS-LD1085DT15R
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Series-
PackagingCut Tape (CT)
Regulator TopologyPositive Fixed
Voltage - Output1.5V
Current - Output3A
Voltage - Dropout (Typical)1.3V @ 3A
Number of Regulators1
Voltage - InputUp to 30V
Current - Limit (Min)-
Operating Temperature-40°C ~ 125°C
Mounting TypeSurface Mount
Package / CaseTO-252-3, DPak (2 Leads + Tab), SC-63
Supplier Device PackageD-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)LD1085DT15R
Related LinksLD108, LD1085DT15R Datasheet, ST Distributor
LD1085DT15R Details Description
Related parts for LD1085DT15R
IC AMLCD SUPPLY 20-TSSOP datasheet.pdf
TRANSFORMER LINE 3PIN MALE-A3M datasheet.pdf
CARDEDGE HIPRO 50POS DL .100 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC AUDIO DIFF LINE DRVR 8-SOIC datasheet.pdf
IC RCVR ASK/FSK UHF 868MHZ 20SSO datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
RES CHAS MNT 26.7 OHM 1% 5W datasheet.pdf
CONN PLUG 9POS STRAIGHT SCKT datasheet.pdf