Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE2K43
RNCF0805BTE2K43 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE2K43
Brief Description
RES SMD 2.43K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE2K43.pdf
Availability of RNCF0805BTE2K43
QUANTITY
RNCF0805BTE2K43 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE2K43
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE2K43
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.43k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE2K43
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE2K43 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE2K43 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE2K43
XFRMR LAMINATED 10VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
BACKSHELL 15PS STR SNAP MET PLAS datasheet.pdf
INDICATOR 24V 6MM FLUSH GREEN datasheet.pdf
CONN FAX MOD SOCKET 124PS GOLD datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC M8 REFL datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 12POS 5.08MM datasheet.pdf
IMP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
EDGE SENSOR datasheet.pdf
FIXED IND 5UH 6.1A 15 MOHM TH datasheet.pdf