Stackpole Electronics Inc. RNCF0805BTE2K74
RNCF0805BTE2K74 picture photo
Mfg. Part Number
RNCF0805BTE2K74
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.74K OHM 0.1% 1/8W 0805
Datasheet Download
RNCF0805BTE2K74.pdf
Availability of RNCF0805BTE2K74
QUANTITY
RNCF0805BTE2K74 Order Process
Ship out your order
Specifications of RNCF0805BTE2K74
Internal Part NumberEIS-RNCF0805BTE2K74
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationRoHS Compliance
PCN Part NumberGlobal Part Number 9/Aug/2010
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesRNCF
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.74k
Tolerance±0.1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThin Film
FeaturesMoisture Resistant
Temperature Coefficient±25ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RNCF0805BTE2K74
Related LinksRNCF080, RNCF0805BTE2K74 Datasheet, Stackpole Electronics Inc. Distributor
RNCF0805BTE2K74 Details Description
Related parts for RNCF0805BTE2K74
IC SUPERVISOR 2.93V VTH SC70 datasheet.pdf
CAP TANT 150UF 4V 20% 1611 datasheet.pdf
RES SMD 2.67K OHM 1% 1/3W 1210 datasheet.pdf
CAP CER 10PF 16V NP0 0603 datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 2700K 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 75W datasheet.pdf
LSF-SMT 5.08/07/135 3.5 BK datasheet.pdf
VARISTOR 212V 10KA DISC 20MM datasheet.pdf
ARS HIGH FREQUENCY RELAY datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf